Podkładka sprężysta

Każdy proces budowlany czy remontowy wymaga zebrania odpowiednich elementów konstrukcyjnych. Nawet najmniejszy produkt może okazać się niezbędnym w montażu całości. Warto więc przed przystąpieniem do prac remontowych zadbać, aby nie zabrakło żadnej części ani narzędzi. Podkładka sprężysta stanowi jeden z mniejszych elementów montażowych jednak jej użycie nie podlega wątpliwością.

Fotkom
https://www.fotkom.com.pl
Profesjonalna oprawa obrazów w Warszawie.
Wydruki na płótnie, oprawy i ramy do luster.

Jest częścią pomocniczą w połączeniach śrubowych, a jej zastosowanie polega najczęściej na separowaniu nakrętki od materiału łączonego, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo rozluźnienia połączenia. Stosuje się ją także w innych systemach. Głównym zastosowaniem podkładki sprężynowej jest zabezpieczenie przed odkręceniem. Chcąc dokładnie wytłumaczyć przydatność podkładki należy zacząć od tego, że zabezpieczenia połączeń gwintowanych podzielić można na dwa rodzaje: zabezpieczenia kształtowe oraz zabezpieczenia siłowe.

Drugie określenie stosuje się do elementów, w których poprzez wywieranie siły na element zabezpieczany powoduje się znaczne zwiększenie siły tarcia gwintu, a tym samym skutecznie utrudniając jego samoczynne luzowanie się, np. wskutek drgań lub udarów. Nie są one w stu procentach niezawodne. Dlatego stosuje się zabezpieczenia kształtowe, które polegają na tym, że elementem zabezpieczającym jest odpowiednio ukształtowana zawleczka lub właśnie podkładka.

W związku z użyciem siły elementy zabezpieczeń muszą wykazywać się dużą sprężystością. Dopiero wówczas są użyteczne i całkowicie spełniają swoje zadanie.

Podkładki sprężyste podzielić można na podkładki sprężyste przecięte zwane także pękniętymi lub całe odpowiednio odkształcone (wygięte), z ponacinanymi i powyginanymi karbami na obrzeżu wewnętrznym lub zewnętrznym. Każda z tego rodzaju podkładek jest jednorazowego użytku. Ponowne montowanie tego samego elementu wymaga użycia nowej podkładki. Wyjątek stanowią jedynie podkładki sprężyste przecięte, które zachowały swoją sprężystość, czyli które nie zamieniły się w płaski, przecięty pierścień.