Stal nierdzewna

Stal nierdzewna jest materiałem praktycznym i wyjątkowo trwałym. Jednocześnie należy też podkreślić, że dzięki swojej różnorodności gatunku, rodzaju powierzchni i szerokiej palecie nie tylko spełnia wymagania związane z materiałem budowlanym ale jest także wysoko cenionym materiałem wykończeniowym. Architekci i dekoratorzy podkreślają fakt, że stal nierdzewna powinna być traktowana jako materiał elegancki i szlachetny.

W ostatnich trendach zauważa się duży udział ozdobnych blach ze stali nierdzewnej z tłoczonymi i koloryzowanymi wzorami. Stal nierdzewna wykorzystywana jest także jako element dekoracyjny w wyposażeniu hoteli, restauracji, dyskotek czy sklepów. Ponadto w połączeniu z drewnem lub szkłem stal nierdzewna zyskuje na elegancji i dostojności będąc atrakcyjnym meblem biurowym czy sklepowym. Jest to szczególnie atrakcyjna forma, dająca szereg zalet nie tylko wizualnych ale także wytrzymałościowych.

Ponadto element wytrzymałościowy i antykorozyjny jest pożądanym tworzywem, które bez uszkodzeń może cieszyć nasze oko dobrym wyglądem przez wiele lat. Stal nierdzewna zaliczana jest do stopów żelaza, które w swoim składzie zawierają co najmniej 11% chromu. Dzięki tworzeniu się przy powierzchni warstwy tlenków chromu stal nierdzewna zyskuje właściwości antykorozyjne. Warstwa ta jest trwała i odporna na mechaniczne czy chemiczne uszkodzenia.

Powierzchnia, która uległa niewielkiemu zniszczeniu odbudowuje się dzięki czemu pozostają zachowane antykorozyjne właściwości materiału. Zastosowanie stali nierdzewnej jest bardzo szerokie. Głównie jej użytkowe właściwości stosuje się w budownictwie jako materiał na balustrady, systemy mocowań fasad, kabiny wind, element wyposażenia basenów, osłony kolumn czy filarów, a także drzwi ppoż. Ostatni z wymienionych elementów to w dużej mierze ochrona i bezpieczeństwo zdrowia i życia. Należy podkreślić, że stal nierdzewna doskonale sprawdza się w warunkach zarówno bardzo wysokiej jak i niskiej temperatury.

W porównaniu z innymi materiałami, stal nierdzewna posiada dużo wyższą odporność ogniową niż inne stale.